Kinematograf bratří Čadíků

DSC_3370
0 comments

Kinematograf bratří Čadíků

DSC_3370Kinematograf bratří Čadíků je společností s třicetidvouletou historií, která má vybudovanou pozici oblíbeného a široce vyhledávaného kulturně-filmového charitativního projektu. Hlavní náplní činnosti společnosti je projekt Filmové léto, v jehož rámci se v letních měsících rozjíždějí do desítek měst v České i Slovenské republice projekční vozy vybavené projektory, které zde po několik dnů promítány především české filmy. Místem konání jednotlivých projekcí jsou tyto letní filmové projekty Kinematografu zcela charakteristické – jedná se především o veřejná prostranství (náměstí, nádvoří, louky), kde projekce probíhají pod širým nebem.

V Česku funguje projekt již od roku 1992, tehdy ještě známý jako P + P mobil kino. V té době si bratři Josef a Pavel Čadíkové pořídili první maringotku, kterou vybavili projekčním zařízením (dvě promítačky MEO 3 35 mm), vyrobili konstrukci na zavěšení promítacího plátna a začali putovat po moravském venkově. K nejvýznamnějším úspěšným projektům Kinematografu patřila v letech 1997–2008 letní filmová a hudební přehlídka v Praze na Střeleckém ostrově „Ostrov 97 – 08”, známá také jako Letní kino Střelák. Dále byla realizována letní kina na Vranovské přehradě, na dvoraně Městského divadla v Brně, Na Harfě v Praze. V současné době je jednatelem společnosti Josef Čadík a hlavním projektem Kinematografu je Filmové léto – v letošním roce navštíví projekční vozy více než 100 českých měst a obcí, což je prozatímní rekord v celé historii společnosti.

S počátkem nového tisíciletí byly aktivity Kinematografu rozšířeny také na Slovensko. Zde se počátky tradice pravidelných letních projekcí datují rokem 2002, kdy vzniká tzv. Bažant Kinematograf. Kinematograf však za svou dlouholetou existenci podnikl také několik výjezdů do východní i západní Evropy (Maďarsko, Ukrajina, Rusko, Bělorusko, Německo, Francie, Belgie, Holandsko) a se svými maringotkami se stal mnohokrát součástí filmových, hudebních a divadelních festivalů nejen v Česku (Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Finále Plzeň, Letní filmová škola Uherské Hradiště, Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Zlín, Hrnec plný smíchu a další), ale i na Slovensku či na Ukrajině.

Filmové léto je od roku 1998 spjato se sponzorstvím různých nadací. Vstupné na projekce v Česku je dobrovolné a vybraný obnos je vždy věnován na dobročinné účely. Mezi dosud obdarované nadace patří Pomozte dětem, Kapka naděje, Archa Chantal, Masarykův onkologický ústav v Brně, Dar Života a Konto Bariéry. Například v roce 2010 byl výtěžek věnován na obnovu a pomoc povodněmi postiženého města Hrádek nad Nisou. V roce 2012 byly finanční prostředky vybírány pro Martina Zelinku, který je postižený svalovou dystrofií. Letos tak jako v předešlých letech věnuje Kinematograf získané finanční prostředky na Konto Bariéry, pro které se v roce 2022 podařilo vybrat 1 300 000 Kč. Od roku 1998 bylo díky Kinematografu celkem vybráno a nadacím věnováno přes 19 200 000 Kč.

Zcela samostatným projektem Kinematografu byl od roku 2010 i brněnský Mezinárodní Filmový Festival CINEMA MUNDI, jehož poslední pátý ročník se uskutečnil v roce 2015. Nejnovějším projektem pořádaným Kinematografem bratří Čadíků je festival START FILM v Bystřici nad Pernštejnem, jehož osmý ročník se koná letos od 5. do 10. srpna. Festival je určen především mladým studentům středních a vysokých škol, které se zaměřují na audiovizuální tvorbu. K festivalu je připojena také výroční soutěž nejlepších studentských filmů v kategoriích animace, dokument, hraný film a reklama.

www.kinematograf.cz

www.startfilm.cz

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.